W dzisiejszym społeczeństwie sport staje się wszechobecny. Zarówno dzieci, jak i dorośli każdego dnia uprawiają coraz więcej sportów. Jednak rośnie obawa, że dzieci nie są otoczone odpowiednią opieką, jeśli chodzi o ich ubytek słuchu.
Najpopularniejsze dyscypliny sportowe dla głuchych i niedosłyszących dzieci
Dzieci głuche i słabosłyszące mają trudności z uprawianiem sportu, ponieważ nie słyszą dźwięków wydawanych przez sportowców, które są potrzebne zwłaszcza w grze drużynowej. Ale teraz są nowe technologie i innowacje, które pomagają im bardziej cieszyć się sportem.
Najpopularniejszym sportem dla niesłyszących i słabosłyszących dzieci jest koszykówka, a zaraz po niej piłka nożna.
Czy sport głuchych i niedosłyszących dzieci wymaga specjalnych przygotowań?
Sport dzieci głuchych i słabosłyszących wymaga wielu przygotowań. Wszystko zaczyna się od sprzętu używanego do metod treningowych.
Sport wymaga specjalnego sprzętu dla dzieci niesłyszących i słabosłyszących. Mają inny zestaw zasad, dostosowany system punktacji i dostosowany chronometrażysta. Istnieje również kilka fizycznych adaptacji, które muszą być wykonane, aby te dzieci mogły uprawiać ten sport.
Dzieje się tak, ponieważ nie są w stanie usłyszeć ani zobaczyć, co dzieje się na boisku podczas zawodów. Sport wymaga również od nich używania różnych części ciała, takich jak ręce lub stopy, w celu wykonywania określonych czynności na boisku lub boisku.
Jakie dyscypliny sportowe są dostosowane do potrzeb osób z problemami ze słuchem?
Osoby z problemami ze słuchem mogą znaleźć sport dostosowany do ich potrzeb. Na przykład są osoby niedowidzące, które mogą uprawiać sporty takie jak łucznictwo czy pływanie.
Istnieje również kilka sportów, które mają specjalne zasady dla osób z wadami słuchu. Na przykład w sporcie szermierki sędzia musi ogłosić wynik każdego punktu tak, aby był słyszany przez obie strony.