Magnez w diecie sportowca

magnez w diecie sportowca

Dlaczego magnez jest ważny dla sportowców?Magnez jest jednym z najważniejszych dla zdrowia pierwiastków, a o jego odpowiedni poziom w organizmie powinni zadbać przede wszystkim sportowcy. Bierze on bowiem udział w przemianie węglowodanów i tłuszczów, ma swój udział w syntezie i rozpadzie ATP, uczestniczy w syntezie białek mięśniowych oraz reguluje równowagę kwasowo-zasadową, co pokazuje jak ważny jest magnez w diecie sportowca.

    Jakie są najważniejsze źródła magnezu?

Produkty bogate w magnez są niezwykle ważnym elementem zbilansowanej diety, warto jednak zwrócić uwagę, że magnez jest pierwiastkiem, który w produktach spożywczych występuje w niedostatecznej formie, aby móc opierać się tylko na nich tworząc zbilansowaną dietę dla sportowca. Aby więc wyeliminować ryzyko jego niedoboru warto zaopatrzyć się w dobrej jakości suplementy z magnezem zawierające dodatkowo witaminę B6, która zwiększa przyswajalność tego cennego pierwiastka. Jakie są zalecane dzienne spożycie magnezu dla sportowców? Dzienne zapotrzebowanie na magnez dla zdrowego, dorosłego człowieka wynosi od 310 do 420 mg. Sytuacja ta wygląda nieco inaczej u sportowców, gdyż ze względu na długotrwały i ciężki wysiłek fizyczny ich dobowa, zalecana dawka magnezu powinna być wyższa. O odpowiednia suplementację i dokładne zalecenia warto zapytać specjalistę, który dopasuje wszelkie parametry do potrzeb pacjenta.

    Jakie są skutki niedoboru magnezu u sportowców?

Skutki niedoboru magnezu należą do jednych z najbardziej zauważalnych i każdy, kto się z nimi zmaga nie będzie miał większego problemu, aby je rozpoznać i szybko zdiagnozować. Do najczęstszych objawów niedoboru tego pierwiastka w organizmie należą: skurcze, drżenie mięśni, napięcia psychofizyczne, nadmierny stres, spadek odporności, brak energii, problemy ze snem oraz jeden z najbardziej charakterystycznych objawów - drżenie powiek i rąk. Długotrwały niedobór magnezu może więc doprowadzić do pogorszenia się wytrzymałości, osłabienia siły mięśniowej, natomiast u sportowców do spadku poziomu efektywności wykonywanych aktywności fizycznych. Warto kontrolować stan magnezu w organizmie, gdyż jego niewystarczająca ilość powoduje często wiele zaburzeń na tle oddechowym oraz doprowadza do chorób związanych z nieprawidłową prawidłową pracą serca.